KurumsalEkstrüzyon SistemleriEndüstri UygulamalarıMonomex Farkİletişim
LANGUAGE
Ayrıntıları konuşmak için hazırız: Mesaj Gönder +90 224 443 03 72

MONOMEX çift vidalı extruderler ile ne yapılır?

MONOMEX çift vidalı extruderler ile ne yapılır?

PP, PE, ABS, PA, PET gibi ana polimerleri düşündüğümüzde çok çeşitli değillerdir. Bunların belirli bir fiziksel ve kimyasal özellikleri vardır. Fakat bu fiziksel ve kimyasal özellikler haricinde ve daha uygun fiyatlı bir hammadde yapmak istesek nasıl olur?

Bunun cevabı “ kampound” tur. Yani çeşitli malzemeleri karıştırarak istediğimiz özellikte malzeme üretme işlevidir. Örneğin; Güneş ışığına dayanıklılık istediğimizde UV, ucuzluk ve istenilen fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip olması için kalsit veya cam elyaf istenilen renge sahip olması için pigment gibi çeşitli malzemeler katarak sonsuz bir ürün çeşitliliğine sahip oluruz. Hatta bir adım öteye giderek daha değişik malzemeler ile polimer bazlı olmayan da birçok malzeme geliştirebiliriz.

Çift Vidalı ekstruderler de malzeme belirli sıcaklıklar da belirli bir basınca maruz kalır. Bu sırada malzeme vida elemanları tarafından karıştırılır. Ekstrudere yan besleme gibi makineler eklenerek vida içinde farklı sürede ve farklı vida elemanlarına maruz kalması sağlanmış olur. Örneğin cam elyaf takviyeli PP üretiminde PP eridikten sonra cam elyafı ekstruder vidasına yan besleme ile katılarak çok daha farklı özellikler de malzeme elde edilebilir.

Sadece monomex ekstruder vidasında değil, ekstrudere beslemeden önce ve ekstruder çıkışından sonra değişik prosesler uygulanarak değişik özelliklerde maddeler elde edilecektir. Kampound teknolojisinde en yeni teknoloji nano kampound ve termoset malzemelerin işlenmesidir. Termoset malzemeler sıcaklık ile şekillendirilemeyen malzemelerdir. Fakat monomex ekstruderler de öyle alaşımlar prosesler ile malzeme işlenebilir özellik kazanmaktadır. Aynı zamanda özellikle nonokil malzeme ile çok dayanıklı ve özellikle kampound malzemeler elde edilmektedir.

Ayrıntıları konuşmak için hazırız

Mesaj Gönder +90 224 443 03 72