KurumsalEkstrüzyon SistemleriEndüstri UygulamalarıMonomex Farkİletişim
LANGUAGE
Ayrıntıları konuşmak için hazırız: Mesaj Gönder +90 224 443 03 72

Dişli Pompalar

Dişli pompa, eriyik pompa, extruder pompası veya melt pompa nedir? Nasıl çalışır? Avantajları nelerdir? Kısaca açıklarsak;Ekstruderlerin ön tarafında çalışan ve bir çok avantajı olan bir makinedir. Polimer kimyası ve prosesin geçerli olduğu alanlarda dişli pompalar büyük bir önemi ve yeri vardır. Dişli pompa günümüzde yeni imal edilen ekstruderlerin üzerinde ve de mevcut ekstruderlere sonradan montaj edilerek kullanılabiliyorlar. Her iki durumda da dişli pompa; üretimi yükseltmek, daha düzgün ürün elde etmek, enerji tasarrufu sağlamak, esneklik sağlamak, ürün kalitesini iyileştirmek için kullanılmaktadır. Genel kullanım alanları, monofilamentler, laminasyon, termoform amaçlı levha üretimi, folyo, kaplama, profil, boru olarak, kablo ekstruzyonu vb. olarak sayılabilir.

Dişli pompa sistemleri tüm dünyada bilinen ve yaygın şekilde kullanıcıları tarafından memnuniyetle kullanılan sistemlerdir. Hiçbir şey ekstruder kapasitesini dişli pompaları gibi artıramaz. Dişli pompa kalıptan önceki bölmeye yerleştirilen basınç algılayıcısı ile ekstrudere; sinyal göndererek basınç yetersizse, hızlanmasını fazla ise de yavaşlamasını sağlayarak düzgün ve sabit bir basınç ile malzemenin kalıbın içine yayılmasını sağlar. öylelikle kalınlık dağılımının düzgün ve homojen olmasını sağlayarak kapasite artırımı da sağlar. Özet ile bir dişli pompa ekstruzyon sisteminde sabit ve düzgün bir kapasite sağlar.

Karşılaştırmalı grafikte görüldüğü üzere extruder çıkışı basıncı sıfır a yaklaşmakla beraber kalıp giriş basıncı çok daha fazla olmaktadır. Böylelikle hem ana motor tork değeri düşmekte hem de degazörden mal gelme gibi sıkıntılar olmamaktadır. Ana motor da tork değeri düştüğünden akım da düşer ve extruder e daha fazla miktarda malzeme beslenebilir. Yaklaşık olarak extruder de %30 oranlarında kapasite artımı olabilmektedir.

MEX DP dişli pompa ileyeni bir Extruderyatırımı yerine ek dişli pompa ilavesi ile hem daha kaliteli bir malzeme üretmek hem de kapasite artışı sağlanabilir.

Ayrıntıları konuşmak için hazırız

Mesaj Gönder +90 224 443 03 72